Nasza Inspekcja także edukuje Odwiedzamy gminy w Wielkopolsce

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Nasza Inspekcja także edukuje Odwiedzamy gminy w Wielkopolsce

9 marca 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

   Inspekcja Handlowa to nie tylko kontrole przeprowadzane u przedsiębiorców, w sklepach i marketach.  Ogromną wagę przykładamy do edukacji, a szczególnie na sercu leżą nam seniorzy, którzy narażeni są na różnego rodzaju nieuczciwe  praktyki stosowane choćby na tzw. prezentacjach.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu, we współpracy z wielkopolskimi samorządami, kontynuuje zapoczątkowaną w ubiegłym roku akcję ,,Seniorze nie jesteś sam!” (piszemy o niej szerzej w zakładce aktualności/kampanie). Od dłuższego czasu, w mniejszych ośrodkach Wielkopolski, organizujemy  spotkania z seniorami, a takie prelekcje trwać będą aż do rozpoczęcia letnich wakacji. Poniżej zamieszczamy krótkie sprawozdania ze spotkań zorganizowanych na terenie całej Wielkopolski.

W kameralnej gminnej sali w gminie Godziesze Wielkie (powiat kaliski) zasiadło kilkudziesięciu seniorów,  rozpalony kominek wprowadził niemal domowy  klimat. W takiej sympatycznej aurze znakomicie radziła sobie Dagmara Kożuszko – przewodnicząca Stałego Sądu  Polubownego działającego w ramach WIIH w Poznaniu. Przedstawiła ona wszelkie uwarunkowania prawne i niebezpieczeństwa jakie czyhają na seniorów w brutalnej rzeczywistości dzisiejszego handlu.

 

Jak widać na zdjęciu (po lewej) seniorzy w gminie Godziesze Wielkie dopisali.

Na zdjęciu po prawej: Dagmara Kożuszko, podczas prezentacji. 

 

 

 

 

 

Dużym zainteresowaniem zgromadzonych seniorów cieszyła się tematyka sprzedaży towarów podczas wszelkiego rodzaju prezentacji, a przede wszystkim problem jak skutecznie odstąpić od zawartej tam umowy.  Zainteresowanie wzbudziły też kwestie reklamacji towarów oraz tzw. rękojmi.  Poruszono również takie tematy jak: bezpiecznie korzystać z internetu, usług bankowych oraz jak dbać o swoje wirtualne bezpieczeństwo.

Trochę inny charakter miało spotkanie w Kleczewie (powiat koniński). W sali Miejsko-Gminnego Centrum Kultury zasiadło nieco mniej uczestników, ale w związku z tym wymiana poglądów była bardziej bezpośrednia. Poruszono bardziej osobiste tematy, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w kwestiach zakupów towarów, reklamacji itp.

                                      Spotkanie w Kleczewie odbyło się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury.    

 

Kolejne ze spotkań odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Murowanej Goślinie (powiat poznański). Uczestniczyła w nim kilkunastoosobowa reprezentacja Klubu Seniora ,,Zacisze”. Poruszana na spotkaniu tematyka bardzo zainteresowała zgromadzonych na spotkaniu Seniorów, w związku z tym ustalono, że podobna prelekcja zostanie zorganizowana przez naszą Inspekcje jeszcze w niedalekiej przyszłości.

 

 Spotkanie z Klubem Seniora ,,Zacisze” w Murowanej Goślinie.

 

I tak też się stało. W dniu 18 czerwca br. w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej w Murowanej Goślinie miało miejsce kolejne edukacyjne spotkanie. Seniorzy dopisali i ponad 20 osób z zainteresowaniem wysłuchało prelekcji Dagmary Kożuszko – przewodniczącej Stałego Sądu  Polubownego.

 

        Na zdjęciu: seniorzy podczas prelekcji w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej w Murowanej Goślinie.  

 

Następnym miejscem edukacyjnych  spotkań organizowanych przez naszą Inspekcję była miejscowość  Rychwał (powiat koniński). W kwietniowe przedpołudnie w pomieszczeniach Hali Widowiskowo-Sportowej zasiedli słuchacze tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali dociekliwe pytania.

Na zdjęciach: spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu  Trzeciego Wieku  w Rychwale.  Prelegentem była Dagmara Kożuszko – przewodnicząca Stałego Sądu  Polubownego.

 

 

 

 

Z pewnością piękna pogoda sprawiła, że w sali Ośrodka Kultury Białośliwiu, w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ujściu oraz w Gminnym Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej w Łobżenicy  (wszystkie miejscowości powiat pilski) zasiadły dość nieliczne grupa tamtejszych seniorów. Nie oznacza to jednak, że wykłady nie cieszyły się zainteresowaniem. Oczywiście padły pytania, nie tylko dotyczące prezentacji i jak zwykle odpowiadała na nie  przewodnicząca Stałego Sądu Polubownego.

Na zdjęciu po lewej: seniorzy w sali Urzędu Gminy w Ujściu, po prawej: gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu.  

Udział seniorów w spotkaniach na terenie gmin naszego regionu oraz ich aktywność utwierdza nas w przekonaniu, że akcja jest przysłowiowym ,,strzałem w dziesiątkę”. Teraz zbliżają się wakacje, ale od września z pewnością WIIH w Poznaniu wznowi swoje edukacyjne działania wśród seniorów.  Oczywiście poinformujemy o nich na naszej stronie internetowej.

 

 

 

 

 

Przybliż
Zmień kontrast