Nasza Inspekcja także edukuje Odwiedzamy gminy w Wielkopolsce

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Nasza Inspekcja także edukuje Odwiedzamy gminy w Wielkopolsce

9 marca 2018 Informacje z WIIH Poznań kampanie 0

   Inspekcja Handlowa to nie tylko kontrole przeprowadzane u przedsiębiorców, w sklepach i marketach.  Ogromną wagę przykładamy do edukacji, a szczególnie na sercu leżą nam seniorzy, którzy narażeni są na różnego rodzaju nieuczciwe  praktyki stosowane choćby na tzw. prezentacjach.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu, we współpracy z wielkopolskimi samorządami, kontynuuje zapoczątkowaną w ubiegłym roku akcję ,,Seniorze nie jesteś sam!”. Od dłuższego czasu, w mniejszych ośrodkach Wielkopolski, organizujemy  spotkania z seniorami. Poniżej zamieszczamy krótkie sprawozdania ze spotkań zorganizowanych na terenie całej Wielkopolski.

W kameralnej gminnej sali w gminie Godziesze Wielkie (powiat kaliski) zasiadło kilkudziesięciu seniorów,  rozpalony kominek wprowadził niemal domowy  klimat. W takiej sympatycznej aurze znakomicie radziła sobie Dagmara Kożuszko – przewodnicząca Stałego Sądu  Polubownego działającego w ramach WIIH w Poznaniu. Przedstawiła ona wszelkie uwarunkowania prawne i niebezpieczeństwa jakie czyhają na seniorów w brutalnej rzeczywistości dzisiejszego handlu.

 

Jak widać na zdjęciu (po lewej) seniorzy w gminie Godziesze Wielkie dopisali.

Na zdjęciu po prawej: Dagmara Kożuszko, podczas prezentacji. 

 

 

 

 

 

Dużym zainteresowaniem zgromadzonych seniorów cieszyła się tematyka sprzedaży towarów podczas wszelkiego rodzaju prezentacji, a przede wszystkim problem jak skutecznie odstąpić od zawartej tam umowy.  Zainteresowanie wzbudziły też kwestie reklamacji towarów oraz tzw. rękojmi.  Poruszono również takie tematy jak: bezpiecznie korzystać z internetu, usług bankowych oraz jak dbać o swoje wirtualne bezpieczeństwo.

Trochę inny charakter miało spotkanie w Kleczewie (powiat koniński). W sali Miejsko-Gminnego Centrum Kultury zasiadło nieco mniej uczestników, ale w związku z tym wymiana poglądów była bardziej bezpośrednia. Poruszono bardziej osobiste tematy, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w kwestiach zakupów towarów, reklamacji itp.

                                      Spotkanie w Kleczewie odbyło się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury.    

 

Kolejne ze spotkań odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Murowanej Goślinie (powiat poznański). Uczestniczyła w nim kilkunastoosobowa reprezentacja Klubu Seniora ,,Zacisze”. Poruszana na spotkaniu tematyka bardzo zainteresowała zgromadzonych na spotkaniu Seniorów, w związku z tym ustalono, że podobna prelekcja zostanie zorganizowana przez naszą Inspekcje jeszcze w niedalekiej przyszłości.

 

 Spotkanie z Klubem Seniora ,,Zacisze” w Murowanej Goślinie.

 

I tak też się stało. W dniu 18 czerwca ubr. w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej w Murowanej Goślinie miało miejsce kolejne edukacyjne spotkanie. Seniorzy dopisali i ponad 20 osób z zainteresowaniem wysłuchało prelekcji Dagmary Kożuszko – przewodniczącej Stałego Sądu  Polubownego.

 

        Na zdjęciu: seniorzy podczas prelekcji w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej w Murowanej Goślinie.  

 

Następnym miejscem edukacyjnych  spotkań organizowanych przez naszą Inspekcję była miejscowość  Rychwał (powiat koniński). W pomieszczeniach Hali Widowiskowo-Sportowej zasiedli słuchacze tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali dociekliwe pytania.

Na zdjęciach: spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu  Trzeciego Wieku  w Rychwale.  Prelegentem była Dagmara Kożuszko – przewodnicząca Stałego Sądu  Polubownego.

 

 

 

 

Z pewnością piękna pogoda sprawiła, że w sali Ośrodka Kultury Białośliwiu, w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ujściu oraz w Gminnym Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej w Łobżenicy  (wszystkie miejscowości powiat pilski) zasiadły dość nieliczne grupy tamtejszych seniorów. Nie oznacza to jednak, że wykłady nie cieszyły się zainteresowaniem. Oczywiście padły pytania, nie tylko dotyczące prezentacji i jak zwykle odpowiadała na nie  przewodnicząca Stałego Sądu Polubownego.

Na zdjęciu po lewej: seniorzy w sali Urzędu Gminy w Ujściu, po prawej: gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu. 

W 2019 roku – nadal odwiedzamy Seniorów

Udział seniorów w spotkaniach na terenie gmin naszego regionu oraz ich aktywność utwierdziła nas w przekonaniu, że akcja jest przysłowiowym ,,strzałem w dziesiątkę”. Dlatego od nowego 2019 roku Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu wznowił swoje edukacyjne działania wśród seniorów.  

Pierwsze ze szkoleń dla seniorów  w nowym roku przeprowadzono w dniu 24 stycznia 2019 roku w gminie Kraszewice (powiat ostrzeszowski). Seniorzy przybyli do sali sesyjnej Urzędu Gminy i mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej umów zawieranych na tzw. „prezentacjach” oraz podzielić się doświadczeniami związanymi z reklamacjami towarów i usług. W ramach przeprowadzonego szkolenia zapoznano uczestników z ulotką dedykowaną seniorom „Seniorze, nie jesteś sam!” i przekazano materiały edukacyjne wójtowi gminy w celu ich udostępnienia pozostałym seniorom, którzy nie mogli przybyć na szkolenie.

Na zdjęciu: prezentacja przestawiona uczestnikom szkolenia w Urzędzie Gminy w Kraszewicach

Kolejne ze szkoleń dla seniorów przeprowadzono w dniu 31 stycznia 2019 roku dla mieszkańców gminy Blizanów (powiat kaliski).  Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi ze sprzedażą towarów na tzw. prezentacjach.

             Na zdjęciach: uczestnicy spotkania, Dzienny Domu Pobytu dla seniorów w Blizanowie

W dniu 8 lutego 2019 roku przedstawicieli Inspekcji Handlowej gościł Dom Seniora „Senior+” w Mikstacie (powiat ostrzeszowski). Na spotkanie przybyli nie tylko seniorzy ale i młodzież, uczestnicząca w szkoleniu w ramach lekcji obywatelskiej. W czasie prelekcji poruszono tematy związane ze sprzedażą towarów zarówno na tzw. „prezentacjach” jak i przez internet, co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem młodszych uczestników spotkania.

Na zdjęciu: seniorzy przybyli do Domu Seniora „Senior+” w Mikstacie w czasie przekazywania materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Inspekcję Handlową 

Na zdjęciu: młodzież z gminy Mikstat uczestnicząca w szkoleniu w ramach lekcji obywatelskiej 

Naszą akcję edukacyjną na terenie gmin powiatu poznańskiego zainicjowało w dniu 12 lutego 2019 roku szkolenie dla seniorów przeprowadzone w Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” w Buku. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem słuchaczy i przebiegło w miłej atmosferze, a za przekazaną seniorom wiedzę Kierownik Klubu Seniora wręczył pracownikowi Inspekcji Handlowej „Podziękowanie”.

Na zdjęciu: seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” w Buku

 

Podziękowanie dla Inspekcji Handlowej

wyżej: podziękowanie dla Inspekcji Handlowej za przeprowadzenie szkolenia dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” w Buku

W dniu 21 lutego 2019 roku gościliśmy już po raz kolejny w Domu Seniora „Zacisze” w Murowanej Goślinie (powiat poznański). Pomimo deszczowej pogody w spotkaniu uczestniczyła liczna grupa seniorów, która aktywnie uczestniczyła w szkoleniu. Przekazana wiedza cieszyła się sporym zainteresowaniem słuchaczy, a przedstawiciel Inspekcji Handlowej otrzymał zaproszenie do przeprowadzenia w przyszłości kolejnej prelekcji.


Na zdjęciu: uczestnicy spotkania w Domu Seniora „Zacisze” w Murowanej Goślinie  

 

Przybliż
Zmień kontrast