Akumulatory z Wielkopolski z dobrą energią!

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Akumulatory z Wielkopolski z dobrą energią!

1 marca 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

Rolę akumulatora w naszych samochodach doceniamy najczęściej w zimowy czas, gdy temperatura za oknem spada do kilkunastu stopni poniżej zera i mamy problem z uruchomieniem auta. Wówczas przypominamy sobie, że to jednak bateria o którą trzeba dbać i poddawać  okresowym przeglądom. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że  akumulator to pewnego rodzaju ,,magazyn” tak niebezpiecznych substancji jak ołów, kadm czy rtęć, a handel akumulatorami i bateriami podlega szczególnym uwarunkowaniom, które wynikają z przepisów prawa.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu (w 2017 roku) przeprowadził kontrole u przedsiębiorców sprzedających akumulatory i baterie. Ich wyniki dają powody do optymizmu i używając literackiej przenośni można stwierdzić, że z wielkopolskich akumulatorów i baterii emanuje dobra energia!

 

Przejdźmy do szczegółów. WIIH w Poznaniu skontrolował 10 przedsiębiorców (2 hurtownie i 8 placówek detalicznych) w Poznaniu, Pile, Lesznie, Kaliszu, Czarnkowie. Skontrolowano 48 partii wyrobów, w tym 27 partii akumulatorów samochodowych, 16 baterii i akumulatorów przenośnych oraz 5 partii sprzętu takich jak: budziki kwarcowe, radiobudziki, wewnętrzną stacje pogody. 

Wszyscy kontrolowani sprzedawcy detaliczni przyjmowali bezpłatnie od klientów zużyte baterie lub akumulatory, w widocznych miejscach w punktach sprzedaży były ustawione pojemniki na ich składowanie. Przedłożono inspektorom  dokumenty potwierdzające przekazania niebezpiecznych odpadów firmom utylizacyjnym. W jednym z kontrolowanych sklepów nie umieszczono wymaganej informacji o warunkach i trybie zwrotu zużytych baterii i akumulatorów. Po pouczeniu wspomniana informacja została umieszczona.  Inspektorzy stwierdzili również drobne nieprawidłowości w treści kart gwarancyjnych do 2 partii akumulatorów.

Przeprowadzono również  badania laboratoryjne próbek produktów: akumulatorów, baterii guzikowych oraz baterii paluszkowych. Badania dały wynik pozytywny, co oznacza, że  w tych wyrobach nie wykryto przekroczonych norm zwartości ołowiu, kadmu i rtęci.  Warto podkreślić,    że taki stan rzeczy na terenie województwa wielkopolskiego ma miejsce w ostatnich kilku latach!

Skip to content