Kontrolowaliśmy detergenty i naczynia żaroodporne

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Kontrolowaliśmy detergenty i naczynia żaroodporne

23 marca 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

W III kwartale ubiegłego roku Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu  Inspekcji Handlowej w Poznaniu przeprowadzili 6 kontroli w zakresie prawidłowości oznakowania detergentów. Skontrolowano hurtownie i sklepy w Kole, Pile, Trzciance, Kaliszu i Ślesinie. Ocenie poddano preparaty przeznaczone do prania, mycia, czyszczenia i płukania.

Z powodu nieprawidłowości w oznakowaniu zakwestionowano 5 partii detergentów (109 sztuk) o wartości 727 zł.  Były to: skoncentrowany proszek do prania kolorowych tkanin, WC żel,  balsam do prania, udrażniacz  do rur, płyn do mycia szyb.

W 5 kontrolowanych placówkach  pobrano 6 próbek do badań laboratoryjnych. Zakres badań obejmował skontrolowania zawartości netto towaru i jej zgodności z deklaracją producenta. Badania laboratoryjne nie wykazały w tej kwestii nieprawidłowości.

Inspektorzy WIIH nałożyli 2 decyzje w sprawie nałożenia kary pieniężnej, jedna sprawa została skierowana do sądu i jest w toku.

Po kontrolach detergentów w Wielkopolsce można zatem wyciągnąć wniosek, że   wyroby pochodzące z zagranicy (głównie z Niemiec  i Anglii) są nieprawidłowo oznakowane. Wynika to nie tylko z błędnego tłumaczenia, ale również niewiedzy przedsiębiorców o obowiązku informacji. Nie ulega wątpliwości, że  kontrole detergentów powinny być kontynuowane.

Również w III kwartale 2017 roku inspektorzy WIIH przeprowadzili kontrole jakości naczyń żaroodpornych.  Skontrolowano sklepy i hurtownie w całej Wielkopolsce, a pod lupę wzięto  28 partii wyrobów.

W przypadku jednej partii, w badaniu laboratoryjnym na tzw. szok termiczny, stwierdzono, że naczynie w temperaturze pow. 180 stopni uległo popękaniu.  Postępowanie w sprawie prowadzi prezes UOKiK.

W przypadku trzech partii towarów stwierdzono brak informacji dotyczących maksymalnej temperatury użytkowania oraz konserwacji i zasad bezpieczeństwa i użytkowania produktu.   Przedsiębiorcy dobrowolnie uzupełnili wspomniane informacje.

 

Szerzej o kontroli detergentów, naczyń żaroodpornych i odkurzaczy można przeczytać w zakładce Komunikaty UOKIK – ,,Świąteczne porządki i gotowanie z Inspekcją Handlową”.   

Skip to content