Czujnik czadu był niesprawny!

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Czujnik czadu był niesprawny!

25 kwietnia 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

 

W pierwszym kwartale 2018 roku Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji  Handlowej w Poznaniu skontrolowali sklepy i hurtownie sprzedające czujniki tlenku węgla. Nikogo chyba nie musimy przekonywać, że sprawny czujnik czadu to bezpieczeństwo dla użytkowników i często sprawa życia lub śmierci. Niestety wśród kontrolowanych czujników znalazł się egzemplarz całkowicie niesprawny. Strach pomyśleć co mogło się stać gdyby trafił do normalnego użycia.

Podczas dokonywanej kontroli w poznańskiej hurtowni jeden z czujników został skierowany do badań laboratoryjnych.   Podczas wspomnianych badań czujnik absolutnie nie spełniał swojej roli i nie ostrzegał potencjalnego klienta przed przekroczonym stężeniem tlenku węgla. Nie wydawał sygnałów dźwiękowych ani świetlnych. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że test funkcjonowania czujnika ,,pokazywał”, że jest w pełni sprawny. Oczywiście partia tych czujników została wycofana z obrotu, a dalsze postępowanie w tej sprawie leży w gestii prezesa UOKiK. 

Na szczęście w kontrolowanych pozostałych 8 partiach czujników nie stwierdzono już tak porażających nieprawidłowości. Zakwestionowano  6 partii produktów ze względu na brak prawidłowego oznakowania lub braku komunikatu, że ,,przed użytkowaniem należy dokładnie zapoznać się z dołączonymi do czujnika instrukcjami”.  Wszyscy przedsiębiorcy w trybie natychmiastowym i dobrowolnym dokonali uzupełnienia oznakowania, uzupełnili instrukcje itp.

Warto też przypomnieć, że czujniki tlenku węgla (tzw. czadu) zawsze powinny być montowane przez osobę mająca do tego uprawnienia. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że będzie on działał prawidłowo. W związku z tym, że wspomniana kontrola czujników wykazała nieprawidłowości, działania kontrolne w tych obszarach będą w najbliższym czasie kontynuowane.

 

Przybliż
Zmień kontrast