Nasi inspektorzy kontrolowali drabiny
Sprawdzaj instrukcje
i oznakowanie!
Może nie jest to produkt pierwszej potrzeby, ale od czasu do czasu nawet do użytku domowego kupujemy drabinę. Dla osób prowadzących np. firmy budowlane i usługowe drabiny są często podstawowym narzędziem pracy i ich konstrukcja i jakość wpływa na bezpośrednie bezpieczeństwo pracowników. Nic więc dziwnego, że inspektorzy WIIH Poznań (realizując ogólnopolski program UOKiK) w II kwartale bieżącego roku skontrolowali placówki handlowe sprzedające właśnie drabiny. Tylko do 60 procent kontrolowanych produktów inspektorzy nie mieli zastrzeżeń, a najczęstszym zarzutem wobec sprzedawców i producentów były niekompletne instrukcje. W kilku przypadkach drabiny zostały wycofane ze sprzedaży.
Przejdźmy do szczegółów. Inspektorzy WIIH Poznań skontrolowali 7 sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych w: Poznaniu, Opalenicy, Luboniu, Komornikach, Czarnkowie, Lesznie i Kościanie. Czujne oko naszych pracowników prześwietliło 26 wyrobów i tylko w 15 przypadkach do jakości drabin i ich oznaczenia nie mieli oni żadnych zastrzeżeń.
W 4 przypadkach drabiny nie spełniały norm bezpieczeństwa i zostały wycofane ze sprzedaży. Najbardziej rażący przypadek nasi inspektorzy stwierdzili w jednym z wielkopowierzchniowych sklepów w Poznaniu. W jednej z drabin tzw. trzyelementowej nie było instrukcji użytkowania, a po pełnym rozsunięciu drabiny okazało się, że zastosowane rozwiązania konstrukcyjne mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Pisząc językiem bardziej potocznym zastosowano zbyt krótkie podstawy drabiny. Podobne zastrzeżenia dotyczyły też trzech innych wyrobów i wszystkie te drabiny zostały przez sprzedawców wycofane ze sprzedaży. Sprawy są w toku, bowiem zostały one przekazane do UOKiK i to ten urząd podejmie działania wobec producentów wspomnianych drabin.
Bardzo częstym niedopatrzeniem były niekompletne instrukcje użytkowania i złe oznakowanie wyrobu. W 6 przypadkach sprzedawcy dobrowolnie uzupełnili oznakowania drabin i wyroby nie zostały wycofane ze sprzedaży. Jak już wspomnieliśmy w 15 przypadkach do jakości drabin i ich oznaczenia inspektorzy WIIH nie wnieśli żadnych zastrzeżeń. To może cieszyć, choć nie jest dobrą wiadomością, że w 40 procent kontrolowanych towarów nasi inspektorzy wykryli nieprawidłowości.
Jakie wnioski nasuwają się po kontroli bezpieczeństwa drabin dokonanej w Wielkopolsce. Na pewno dokonujmy przemyślanych zakupów, sprawdzajmy czy drabiny mają oznaczenia, a przede wszystkim czy mają kompletne instrukcje. Zwracajmy też uwagę (szczególnie w przypadku drabin wieloelementowych, wysokich) czy są one stabilne. Jeżeli rodzą się u Państwa zastrzeżenia co jakości i bezpieczeństwa drabin pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu i ich delegatur są do Waszej dyspozycji.