Kolejna kontrola zabawek

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Kolejna kontrola zabawek

20 sierpnia 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

Do ideału daleko!

 

Inspektorzy WIIH Poznań w II kwartale bieżącego roku przeprowadzili kolejną kontrolę  zabawek pod kątem ich bezpieczeństwa. Wspomniane działania są częścią ogólnopolskich działań koordynowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i płynące z nich  wnioski nie napawają nadmiernym  optymizmem. W Wielkopolsce w ponad 18% pobranych do kontroli zabawek wykryto nieprawidłowości o charakterze formalnym (np. brak instrukcji, brak danych producenta, brak ostrzeżeń w języku polskim), a w przebadanych laboratoryjnie zabawkach w niemal co drugiej stwierdzono nieprawidłowości.

Kontrolę przeprowadzono u 12 przedsiębiorców, 6 sprzedawców hurtowych, 4 sklepach detalicznych i 2 sklepach wielkopowierzchniowych. Łącznie skontrolowano 104 zabawki.

W 19 zabawkach stwierdzono niezgodności o tzw. charakterze formalnym. I tak np. w 14 przypadkach nie dołączono do zabawek danych producenta oraz danych importera. W 8 przypadkach nie było instrukcji w języku polskim oraz brakowało informacji o ograniczeniu  wiekowym lub była ona tylko w języku angielskim.  W 6 przypadkach przedsiębiorcy w trybie pilnym podjęli działania naprawcze uzupełniając braki formalne.

Niestety bardziej niepokojące wnioski nasuwają się po badaniach laboratoryjnych.

W specjalistycznym laboratorium badania zabawek w Lublinie zbadano 11 próbek zabawek pod kątem bezpieczeństwa konstrukcji. Aż w 5 próbkach (45,5%) stwierdzono nieprawidłowości. Niezgodności z normą polegały na występowaniu w zabawce dla niemowląt  małych elementów mogących powodować udławienie lub uduszenie dziecka. W innym przypadku stwierdzono za długą linkę z wolnym końcem co stwarzało ryzyko owinięcia się wokół szyi niemowlęcia. W jednym przypadku podczas badania zabawka złożyła się, bowiem nie zadziałała blokada zabezpieczająca.

Natomiast w laboratorium specjalistycznym w Łodzi  badaniu poddano 9 próbek zabawek pod kątem zawartości ftalanów. W jednym przypadku (w główce lalki) stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia tej substancji.

 

W przypadku 4 zabawek inspektorzy naszej inspekcji skierowali do prezesa UOKiK akta kontroli z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego. Natomiast  w przypadku 7 zabawek nie ustalono danych przedsiębiorców, bowiem były one sprzedawane w jednym z tzw. sklepów chińskich.

Wnioski wynikające z tych kontroli nie są zbyt optymistyczne. Nieprawidłowości przy sprzedaży zabawek w naszym regionie utrzymują się nadal na poziomie około 20%  i to jest najlepszym dowodem, że kupno zabawek powinno być przemyślane. Przypomnijmy, że WIIH Poznań prowadzi akcję ,,Rodzicu dbaj o bezpieczeństwo naszych dzieci”. W specjalnej ulotce radzimy rodzicom jak kupować zabawki, na co zwrócić uwagę dokonując jej wyboru.

Poniżej zamieszczamy link do wspomnianej ulotki i namawiamy Państwa do stosowania się do zawartych w niej wskazówek. W końcu bezpieczeństwo naszych najmłodszych jest dla nas najważniejsze!   

 

Kliknij poniżej: 

ulotka BEZPIECZENSTWO DZIECI-str.int.

Przybliż
Zmień kontrast