Skontrolowaliśmy karmę dla zwierząt

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Skontrolowaliśmy karmę dla zwierząt

30 października 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

Nieprawidłowości

w co drugim sklepie!

 

I łaciate i kudłate, pręgowane i skrzydlate, te co skaczą i fruwają do… sklepów zoologicznych zapraszają! Tak sparafrazowana piosenka z kultowego programu telewizyjnego ,,Zwierzyniec” byłaby  pewnie znakomitym hasłem reklamowym dla  rynku producentów karmy dla zwierząt. Trudno jednak być w tak radosnym nastroju po kontrolach jakie zostały przeprowadzone przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w sklepach zoologicznych na terenie Wielkopolski. Nieprawidłowości stwierdzono w  połowie kontrolowanych placówek. 

Nasi inspektorzy skontrolowali 6 sklepów zoologicznych w Poznaniu, Lesznie i Pile. Celem kontroli było zbadanie jakości i ocena prawidłowości oznakowania pasz dla  zwierząt domowych pod kątem przestrzegania przepisów i deklaracji producentów zamieszczonych na opakowaniu. Sprawdzono również czy nie zostały przekroczone okresy minimalnej trwałości oraz zasady przestrzegania obrotu tymi produktami.  Skontrolowano 15 partii karm dla psów, 11 partii  karm dla kotów, 3 partie karm dla królików, 1 partię karm dla ptaków i 3 partie karm dla rybek akwaryjnych.

 

Natomiast badaniom laboratoryjnym poddano 4 partie karm dla psów i 2 partie karm dla kotów. Wyniki tych badań nie napawają optymizmem. W jednym z poznańskich sklepów zoologicznych sprzedawana była karma dla dorosłych kotów, nie wykryto obecności wołowiny, gdy producent deklarował, że w puszce znajduje się wspomniane mięso.  Podobny  wynik, w karmie dla kotów,  zanotowano w jednym ze sklepów w Lesznie.  W sklepie w Pile sprzedawana była karma dla psów w której  nie stwierdzono obecności wołowiny i drobiu, a producent deklarował obecność tych  składników w wyrobie.

Kontrolerzy WIIH w Poznaniu mieli też zastrzeżenia do nieprawidłowego oznakowania produktów i w kilku przypadkach zaniżona była masa karmy. Nie stwierdzono natomiast przekroczeń terminów przydatności do spożycia.  O nieprawidłowościach wynikających z kontroli karmy dla zwierząt WIIH w Poznaniu poinformował Główny  Inspektorat Weterynarii w Warszawie oraz ich wojewódzki odpowiednik we Wrocławiu i powiatowy w Lesznie. Poinformowano też Urząd Miar o zaniżonej masie karmy dla zwierząt, a w jednym  przypadku skierowano wniosek do Sądu  Rejonowego w Lesznie.

Nie ulega wątpliwości, że  wnioski płynące z tych kontroli nie napawają optymizmem jeżeli w połowie kontrolowanych sklepach zoologicznych  stwierdzono nieprawidłowości.   W związku z tym w raporcie przesłanym do UOKiK inspektorzy WIIH postulują o przeprowadzenie kolejnych w kontroli w przyszłości.

 

 

Przybliż
Zmień kontrast