Fatalna jakość masek antysmogowych!

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Fatalna jakość masek antysmogowych!

14 lutego 2019 Informacje z WIIH Poznań 0

Fatalna jakość

masek antysmogowych!

 

Poznań i okolice od pewnego czasu są światowym liderem w… złej jakości powietrze. W zimowe pochmurne dni Gród Przemysława zajmował miejsce w pierwszej ,,dziesiątce” najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie! Z pewnością wielu poznaniaków zaczęło brać pod uwagę używanie masek antysmogowych, aby ochronić się przed fatalnym wpływem zanieczyszczonego powietrza na swój organizm. Niestety, okazało się, że jakość oferowanych klientom  masek filtrujących jest fatalna!     

W IV kwartale 2018 roku inspektorzy  Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu (realizując ogólnopolski program UOKiK) skontrolowali podmioty gospodarcze oferujących klientom maski antysmogowe.  Na terenie działalności wielkopolskiej Inspekcji ustalono jeden podmiot wprowadzający do obrotu   półmaski filtrujące i dokonano tam kontroli.

Jak już wspomnieliśmy  wyniki kontroli masek antysmogowych okazały się fatalne. Nieprawidłowości wykryto w… 100% kontrolowanych produktów! Maski nie posiadały wymaganych certyfikatów oraz brakowało odpowiednich oznaczeń.  W tej sytuacji  firma rozprowadzająca maski wycofała wszystkie kontrolowane wyroby z obrotu.

Wspomniane 4 rodzaje masek zostały przekazane do laboratorium w Łodzi i w 3 przypadkach ich jakość okazała się zła. W dwóch przypadkach maski antysmogowe  ,,Hardy” nie spełniały zasadniczych wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W tym przypadku maski poddano badaniu w zakresie penetracji mgłą oleju parafinowego.  Kolejna, trzecia maska, nie spełniała norm w zakresie oporu oddychania (wdechu i wydechu).  Czwarty typ maski pozytywnie przeszedł badanie laboratoryjne.

Warto zaznaczyć, że wszystkie kontrolowane wyroby antysmogowe wyprodukowane zostały w Chinach.

Szerzej o ogólnopolskiej kontroli masek antysmogowych piszemy w zakładce Aktualności/Komunikaty UOKIK. 

Skip to content