Kontrola produktów włókienniczych

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Kontrola produktów włókienniczych

7 czerwca 2019 Informacje z WIIH Poznań 0

Lepiej niż rok temu

 W ubiegłym roku pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu, realizując program UOKiK,  przeprowadzili kontrolę produktów włókienniczych. Okazało się, że  32 procent skontrolowanych towarów nie spełnia norm jakościowych, bowiem w wyniku badań laboratoryjnych zakwestionowano wspomniane wyroby pod względem niezgodności składu surowcowego z deklarowanym na wszywce przez importera i producentów.   Jest to lepszy wynik kontroli niż w roku poprzednim, bo w 2017 roku zakwestionowano 46 procent towarów.

Nasi inspektorzy skontrolowali jakość wyroby konfekcyjne z tkanin i dzianin dla niemowląt i małych dzieci, ręczniki, stroje kąpielowe, odzież sportową, konfekcje z tkanin i dzianin dla dorosłych. Nasi pracownicy ,,odwiedzili” 7 producentów, 2 importerów, 1 dystrybutora i 1 hurtownię w Poznaniu, Swarzędzu, Gnieźnie, Lesznie.

Jak już wspomnieliśmy przebadano laboratoryjnie 25 partii towarów włókienniczych i zakwestionowano 8 partii (32 procent badanych).  Ponadto w zakresie oznakowania zakwestionowano 12 partii spośród 157 badanych (8 procent),  W stosunku do roku 2017 nieprawidłowości zmalały o 3 procent.

W zakresie tzw. wyglądu ogólnego wyrobu zbadano 132 partie  nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. W poprzednim roku zakwestionowano dwie partie co stanowiło 2 procent zbadanych produktów włókienniczych.

Nie obyło się bez kar dla przedsiębiorców. W 8 przypadkach przedsiębiorców obciążono kosztami badań laboratoryjnych, nałożono mandaty karne, a w 16 przypadkach przesłano do przedsiębiorców wystąpienia pokontrolne.

Podsumowując kontrolę produktów włókienniczych, cieszy fakt, że zmalała liczba nieprawidłowości w porównaniu do kontroli w roku 2017, tym bardziej, że w niektórych w przedsiębiorstwach przeprowadzono kontrolę ponownie.  Jednak nieprawidłowości na poziomie ponad 30 procent przekonują, że podobne kontrole w przyszłości są niezbędne.

 

Przybliż
Zmień kontrast