Coraz częściej kupujemy przez internet

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Coraz częściej kupujemy przez internet

10 lipca 2019 Informacje z WIIH Poznań 0

Nie najlepiej z oznakowaniem!

Rano zawozimy dzieci do żłobka czy przedszkola, następnie wyczerpujący dzień w pracy i znowu szybko po nasze pociechy, potem w domu jeszcze obiad i inne obowiązki.  Nie starcza czasu na zakupy i nic dziwnego, że coraz chętniej  dokonujemy ich za pośrednictwem internetu, a zamówione produkty trafiają, poprzez kuriera, pod nasze drzwi.  To niewątpliwa wygoda, ale na pewno wybór towarów w sieci nie należy do łatwych, a ogromne znaczenie ma prezentacja produktów na stronach oferujących ich sprzedaż. Inspektorzy WIIH Poznań postanowili sprawdzić jak wygląda właśnie sprzedaż ,,bez wychodzenia z domu” i w I kwartale 2019 roku skontrolowano 7 firm działających na terenie Wielkopolski. 

Nasi pracownicy dokonali kontroli przedsiębiorców prowadzących sprzedaż produktów spożywczych w internecie, a ich siedziby znajdują się w: Ostrowie Wielkopolskim, Lesznie, Kąkolewie, Koninie i Poznaniu. W wyniku podjętych kontroli nieprawidłowości stwierdzono u 5 przedsiębiorców.

W pierwszym rzędzie inspektorzy  ocenili sposób prezentacji produktów spożywczych oferowanych do sprzedaży na stronach internetowych –  pod względem prawidłowego oznakowania. Skontrolowano 36 partii produktów i do 21 partii zgłoszono zastrzeżenia.  I tak zakwestionowano: partię przetworów zbożowych (płatki owsiane), 4 partie przetworów owocowych, 8 partii przetworów mleczarskich, 4 partie herbatników.  W opisie tych produktów na stronach internetowych brakowało między innymi: nazwy i adresu podmiotu wprowadzającego na rynek, ilości netto żywności, wykazu składników, określenia kategorii składnika lub jego ilości występującego w nazwie produktu. Często też brakowało informacji o wartości odżywczej produktów lub specjalnych warunków ich przechowywania. Najważniejsze jednak, że kontrolowani przedsiębiorcy dobrowolnie  uzupełnili wspomniane informację na stronach internetowych.

Kontrolerzy Inspekcji dokonali również prawidłowości oznakowania na opakowaniach produktów zakupionych w internecie. Tutaj było już zdecydowanie lepiej. Badaniem objęto 30 partii towarów i zakwestionowano tylko 3 partie.  Rzecz dotyczyła herbatników, a na opakowaniach nie podano ilości składnika występującego w nazwie oraz nie sprecyzowano składników z zaznaczeniem substancji alergennych.  Warto zaznaczyć, że informacje na opakowaniach wspomnianych herbatników zostały uzupełnione, bowiem kontrolowany podmiot był również dystrybutorem produktów.

Teraz trochę optymistycznych wieści. Badaniom laboratoryjnych poddano 7 partii towarów, oceniono je pod względem organoleptycznym, badano zawartość cukrów, obecność kwasu sorbowego i benzoesowego oraz substancji słodzących. Pierwotnie nieprawidłowości stwierdzono w stosunku do  partii herbatników jednej z renomowanych firm cukierniczych. Badania wykazały zawyżenie zawartości cukru o 7% , ale wspomniany producent zlecił ponowne badanie produktu w akredytowanym laboratorium i kazało się, że produkt jest zgodny z deklaracją zamieszczoną na opakowaniu.

Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zakresie przestrzegania  okresów ważności towarów, żywność  była prawidłowo przechowywana, a pracownicy kontrolowanych przedsiębiorców mieli aktualne badania lekarskie wymagane dla osób stykających się z żywnością.

Jakie zatem wnioski można wyciągnąć ze wspomnianej kontroli. Nie ulega wątpliwości, że zakupy dokonywanie ,,bez wychodzenia z domu” są coraz popularniejsze i z pewnością bezpieczne. Przedsiębiorcy najczęściej prowadzą sklepy stacjonarne, a sprzedaż internetową traktują jako uzupełnienie oferty dla klientów. Może dlatego nie mają świadomości lub nie przykładają należytej staranności zamieszczania w treści ofert internetowych wszelkich informacji znajdujących się na opakowaniach produktów. I w tej kwestii jest jeszcze sporo do poprawy i w związku z tym kontrole w tym zakresie będą przez naszych inspektorów kontynuowane.

 

 

Skip to content