Inspektorzy skontrolowali zabawki w Wielkopolsce
Dbaj o bezpieczeństwo naszych najmłodszych!
Święta Wielkanocne czy Bożego Narodzenia oraz Dzień Dziecka to najbardziej popularne okazje, gdy chcemy sprawić radość swoim dzieciom, wnukom i kupujemy zabawki dla naszych milusińskich. Przy zakupie najczęściej sugerujemy się gustem dziecka, ceną zabawki, jej zewnętrzną atrakcyjnością. Z reguły nie zastanawiamy się, czy zabawka jest bezpieczna i czy spełnia określone w przepisach wymagania. Namawiamy, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i dokonywać przemyślanych zakupów dbając o bezpieczeństwo naszych najmłodszych!
W ostatnim kwartale ubiegłego roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu skontrolowali rynek zabawek w Wielkopolsce. Okazuje się, że nie jest najlepiej, bowiem w ponad 16 procent skontrolowanych zabawkach stwierdzono nieprawidłowości. Sytuacja ulega jednak małej poprawie, bowiem w II kwartale 2017 roku odsetek nieprawidłowości wynosił ponad 24 procent.
Przejdźmy do szczegółów. Kontrolą objęto 13 przedsiębiorców, w tym: 6 sprzedawców hurtowych, 6 placówek sprzedaży detalicznej i 1 sklep wielkopowierzchniowy. Skontrolowano 120 zabawek, zakwestionowano 20 sztuk wyrobów dla najmłodszych. Do najczęstszych niezgodności w zakresie formalnym należały: brak oznakowania CE (to deklaracja producenta, że spełnia ona wymagania bezpieczeństwa), brak danych producenta, nieumieszczenie ostrzeżenia, że zabawka jest przeznaczona dla dzieci w wieku pow. 3 lat, brak lub niepełna wersja instrukcji.
W dwóch laboratoriach (w Lublinie i Łodzi) przeprowadzono specjalistyczne badania. Wykryto w nich następujące nieprawidłowości:
– w dwóch zabawkach drewnianych (instrument muzyczny) występowały małe elementy mogące powodować udławienie lub uduszenie dziecka,
– w innym instrumencie muzycznym stwierdzono tzw. zadziory mogące spowodować pokaleczenie dziecka, zabrakło również ostrzeżenia: nie używać w pobliżu uszu!
– w masce karnawałowej stwierdzono nieodpowiednią przestrzeń wentylacyjną oraz stwierdzono, że wyrób nie spełnia norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
– przebadano również farby do malowania palcami dla dzieci pow. 3 lat. Przebadano 12 wyrobów i w 4 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanu.
Po zakończeniu kontroli zabawek wydano 6 decyzji zakazujących sprzedaż wyrobów, w przypadku 6 zabawek WIIH w Poznaniu skierowała do prezesa UOKiK akta kontroli z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego. W kilku innych przypadkach (niezgodności o charakterze formalnym) przedsiębiorcy podjęli dobrowolne działania naprawcze.
Jak pokazują wyniki kontroli WIIH kupno zabawki powinno być działaniem przemyślanym i warto skorzystać z kilku podstawowych rad, aby kupić bezpieczną zabawkę.
KUPUJĄC ZABAWKĘ DLA DZIECKA PAMIĘTAJ!
– wybierz zabawkę odpowiednią do wieku dziecka. Szukaj informacji na opakowaniu
– upewnij się, że zabawka jest bezpieczna. Sprawdź czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów
– czytaj instrukcje! Powinny być one dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek
– jeżeli jednym z elementów są linki i sznurki, sprawdź czy nie są za długie
– szukaj znaku CE na każdej zabawce. Jest on deklaracją producenta, że spełnia ona wymagania bezpieczeństwa
– jeżeli uważasz, że zabawka nie jest bezpieczna, sprawdź czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPAX. Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Rynku w UOKiK.