Kupuj zabawki ,,z głową” – nie tylko w Dzień Dziecka

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Kupuj zabawki ,,z głową” – nie tylko w Dzień Dziecka

31 maja 2019 Informacje z WIIH Poznań 0

Kupuj zabawki ,,z głową”

– nie tylko w Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka to prawdziwe żniwo dla handlowców, bowiem  wówczas kupujemy najwięcej zabawek dla naszych  najmłodszych. Choć z pozoru zakup zabawki wydaje się zadaniem łatwym, to po raz kolejny namawiamy Państwa do przemyślanych zakupów, aby zabawka nie tylko sprawiła radość naszym dzieciom, ale była bezpieczna! W I kwartale 2019 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej skontrolowali sklepy pod względem bezpieczeństwa sprzedawanych zabawek.

Nasi inspektorzy odwiedzili 4 sprzedawców hurtowych, 5 sklepów detalicznych oraz jeden sklep wielkopowierzchniowy na terenie całej Wielkopolski. Skontrolowano 82 zabawki. Zakwestionowano 15 zabawek (ponad 18% skontrolowanych). Stwierdzono następujące nieprawidłowości: brak danych producenta (4 przypadki), brak danych importera (4), brak słowa ,,Ostrzeżenie” pod treścią ostrzeżeń (4), niezasadne umieszczenie ostrzeżenia, że zabawka przeznaczona jest dla dzieci w wieku do 3 lat (1) oraz w kilku przypadkach stwierdzono brak prawidłowej instrukcji.

W specjalistycznych laboratoriach przebadano 17 próbek zabawek i zakwestionowano aż 10 (59% badanych).  Oto przykładowe niezgodności: odłączanie się przyssawek w pociskach, pęknięcia szwów zabawki w wyniku czego dziecka ma dostęp do wypełnienia zabawki, pojawianie się małych elementów  w zabawkach dla niemowląt, które  dziecko może  połknąć.  Natomiast w jednym przypadku stwierdzono (zabawka – lalka)  przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów.

Warto podkreślić, że nieprawidłowości o charakterze formalnym (np. oznakowanie) były przez przedsiębiorców dobrowolnie eliminowane. Wydano 5 decyzji zakazujących sprzedaży zabawek na okres 3 miesięcy, natomiast w 5 przypadkach wszczęto wobec przedsiębiorców postępowanie administracyjne i sprawy są  w toku.

Podobne kontrole będą w przyszłości kontynuowane, ale namawiamy Państwa  do dokonywania zakupu zabawek w sposób przemyślany.

Poniżej zamieszczamy  link do ulotki wydanej przez naszą Inspekcję, w której podpowiadamy w jaki sposób kupować zabawki, na co zwrócić uwagę, aby prezent sprawiony naszym najmłodszym  był w pełni bezpieczny.    

ulotka BEZPIECZENSTWO DZIECI-str.int.

 

O ogólnopolskich wynikach kontroli zabawek piszemy w zakładce  Komunikaty UOKiK.  

 

 

 

 

 

Przybliż
Zmień kontrast