Dzień Edukacji Prawnej przypada na 15 marca i jest organizowany w całym kraju po raz dziewiąty. W tym roku, w dniach od 17-31 marca organizowane były wizyty prawników w szkołach. Więcej informacji Dzień Edukacji Prawnej 2025 – Ministerstwo Sprawiedliwości – Portal Gov.pl Edukacja prawna to także wiedza z zakresu praw konsumentów. W ramach projektu „Konsument cyberbezpieczny- aktywna edukacja” w dniu 20 marca 2025 roku odwiedziliśmy uczniów w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Libelta w Poznaniu.
Kupując w Internecie, młodzież często kieruje się popularnością towaru wśród rówieśników i jest zachęcana do nawiązywania interakcji ze sprzedawcą. Niezwykłe okazje, darmowe próbki towarów i nagrody za lojalność to sztuczki marketingowe, które mając wpływ na nasze zachowania w Internecie.
Dagmara Kożuszko z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu zwracała uwagę aby nie kupować pod presją chwilowej mody. Zdrowy rozsądek i nie uleganie zasadzie „Wszyscy mają – chcę i ja” to najlepszym sposób na bezpieczeństwo w Internecie. Więcej
o wywieraniu wpływu na kupujących: Ty też masz wpływ! Poradnik UOKiK

Druga część spotkania dotyczyła edukacji młodzieży z zakresu cyberbezpieczeństwa. Internet to nie tylko miejsce do nauki, zabawy i kontaktu z rówieśnikami ale także przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą spotkać wiele zagrożeń.
O najczęstszych problemach młodzieży w cyfrowym świecie opowiadał Szymon Witczak
z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Uczniowie dowiedzieli się, że jeżeli spotkają w Internecie materiały nielegalne, szkodliwe albo wywołujące negatywne emocje mogą je zgłosić do Dyżurnet.pl.

Podczas spotkania młodzież została zachęcona do skorzystania z platformy edukacyjnej, dostępnej pod adresem www.konsument.edu.pl. Narzędzie interaktywne, zrealizowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest doskonałą formą edukacji w zakresie świadomych i bezpiecznych zakupów.