Czas Świąt Wielkanocnych to również okres wzmożonych zakupów i przerwy od nauki szkolnej dla młodzieży. W dniu 14 kwietnia 2025 roku odwiedziliśmy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera na poznańskim Chartowie. Z uczniami XVII Liceum Ogólnokształcącego rozmawialiśmy o bezpiecznych zakupach i zagrożeniach, z jakimi możemy się spotkać w Internecie.
Młodzież często kupuje na azjatyckich platformach sprzedażowych. Atrakcyjna cena, duży wybór towarów i kolorowe reklamy zachęcają do zakupów. Czy możemy zwrócić towar zamówiony poza UE? Na czym polega droppshipping? Jak sprawdzić, czy towar z Chin jest dla nas bezpieczny?
Podczas spotkania z uczniami, Dagmara Kożuszko z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu zachęcała do ostrożności. Czytajmy regulaminy sklepów internetowych i sprawdzajmy, czy sklep działa legalnie. Oszuści mogą podrobić stronę sklepu, dlatego zwracajmy uwagę na adres witryny widoczny w przeglądarce. Pamiętajmy, że niska cena towaru kupionego na azjatyckiej platformie nie zawsze równa się naszemu bezpieczeństwu.
Więcej o bezpieczeństwie towarów spoza UE i badaniach, przeprowadzonych na zlecenie Federacji Konsumentów w raporcie: Raport z badania „Zagrożenie dla konsumentów i rynku” Federacja konsumentów.

Zagrożenia, z jakimi młodzież może się spotkać w Internecie, to nie tylko nieuczciwi sprzedawcy ale również próby wyłudzeń danych osobowych oraz przechwytywanie płatności. Czy w Internecie jesteśmy anonimowi? Jak ustrzec się przed kradzieżą?
O nieuczciwych sprzedawcach i metodach działania oszustów opowiadał uczniom Andrzej Karpiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Unikajmy bezpośrednich płatności poza sklepem internetowym i uważajmy na próby wyłudzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych! Uczniowie dowiedzieli się, że ograniczone zaufanie do osoby „po drugiej stronie ekranu” to najlepszy sposób na bezpieczeństwo.
Więcej o przejmowaniu kont w mediach społecznościowych: Uważaj! Cyberprzestępcy przejmują konta w mediach społecznościowych – Policja.pl – Portal polskiej Policji

Podczas spotkania z młodymi konsumentami, zachęcaliśmy do skorzystania z platformy edukacyjnej, dostępnej pod adresem www.konsument.edu.pl. Narzędzie interaktywne, zrealizowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest doskonałą formą nauki w zakresie świadomych i bezpiecznych zakupów.