W roku szkolnym 2023-2024 i 2024-2025, we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, przeprowadziliśmy cykl szkoleń dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych działających na terenie stolicy Wielkopolski. W ramach projektu, przekazywaliśmy uczniom wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, zrealizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.konsument.edu.pl
Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Zagrożenia z jakimi mogą spotkać się młodzi konsumenci dotyczą nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale również pułapek marketingowych. Na temat bezpieczeństwa w świecie e-commerce rozmawiała z uczniami Dagmara Kożuszko, ekspertka z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu.
Młodzi konsumenci dowiedzieli się m.in. jak sprawdzić czy sklep internetowy działa legalnie oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów. Czytanie regulaminów sklepów i opinii innych konsumentów może nas uchronić przed nietrafionym zakupem. Zwracaliśmy również uwagę na obowiązek oznaczania przez influancerów płatnych współprac i właściwe oznakowanie reklam oraz sztuczki marketingowe, które mając wpływ na nasze zachowania w Internecie. Nie warto kupować pod presją chwilowej mody. Zdrowy rozsądek i nie uleganie zasadzie „Wszyscy mają – chcę i ja” to najlepszym sposób na bezpieczeństwo.

Dagmara Kożuszko z WIIH w Poznaniu i młodzież podczas szkoleń.
Internet to nie tylko miejsce do nauki, zabawy i kontaktu z rówieśnikami, ale także przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą spotkać wiele zagrożeń. O najczęstszych problemach młodzieży w cyfrowym świecie opowiadali Szymon Witczak i Andrzej Karpiński, eksperci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Policja zachęcała m.in. do zachowania szczególnej ostrożności podczas podawania w sieci swoich danych osobowych, w tym przesyłania zdjęć i innych plików. Młodzi użytkownicy Internetu dowiedzieli się jak dbać o bezpieczeństwo danych w wirtualnej przestrzeni i co zrobić aby uniknąć próby wyłudzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych. W sieci nikt nie jest anonimowy a w „Internecie nic nie ginie”. Ograniczone zaufanie do osoby „po drugiej stronie ekranu” to najlepszy sposób na bezpieczeństwo.

Nasze działania prowadziliśmy również na poznańskich Targach Edukacyjnych dla Młodzieży. Przedstawiciele WIIH udzielali porad konsumenckich na stoisku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i zachęcali młodzież do sprawdzenia swojej wiedzy na platformie edukacyjnej www.konsument.edu.pl, którą zaprezentowano podczas targów.
Więcej pod linkiem Wzięliśmy udział w targach edukacyjnych na MTP – Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje o szkoleniach, przeprowadzonych
w poszczególnych dzielnicach Poznania:
- 23 kwietnia 2024 roku Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu (Piątkowo)
- 6 czerwca 2024 roku Akademickie Liceum Ogólnokształcące Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu (Wilda)
- 13 czerwca 2024 roku XX Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego w Poznaniu (Winogrady)
- 19 września 2024 roku X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu (Rataje)
- 24 października 2024 roku XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu (Grunwald)
- 5 grudnia 2024 roku VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu (Jeżyce)
- 24 lutego 2025 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Kantego w Poznaniu (Stare Miasto)
Kontynuujemy edukację młodych konsumentów – Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
- 19 marca 2025 roku XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu (Stare Miasto)
- 20 marca 2025 roku IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Poznaniu (Winogrady)
Edukacja prawna kolejnych poznańskich licealistów – Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
- 14 kwietnia 2025 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, XVII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Poznaniu (Nowe Miasto)