Nasza Inspekcja udzielała porad
W dniach 29 – 30 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się kolejne już targi Viva Seniorzy! Tradycyjnie przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu wzięli udział w tym wydarzeniu, a nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem seniorów.
Naszą inspekcję reprezentowały: Dagmara Kożuszko – przewodnicząca Stałego Sądu Polubownego, Aleksandra Małecka – specjalistka od spraw porad konsumenckich oraz Karolina Jezierska – mediator.
– Z zadowoleniem stwierdzamy, że podczas dwóch targowych dni udzieliliśmy naszym seniorom wielu porad – mówią pracownice WIIH – Największym zainteresowaniem cieszyły się sprawy reklamacji, a bardzo często poruszanym problemem była sprzedaż towaru na pokazach oraz w internecie. Dużym powodzeniem cieszyła się też niedawno wydana ulotka, która w przystępny sposób wprowadza seniorów w dość skomplikowane przepisy dotyczące zakupów przez internet oraz zakupów na tzw. prezentacjach.
Oczywiście wiele spraw będzie kontynuowanych w bieżącej pracy Inspekcji. Seniorzy zadeklarowali, że w najbliższym czasie pojawią się w naszej siedzibie przy A l. Marcinkowskiego 3 z odpowiednimi dokumentami.
Przy okazji przypominamy, że ewentualne spotkanie można uzgodnić pod nr tel. (61) 850 73 39 lub 850 73 43. .
KONFERENCJA ,,STOP MANIPULACJI, SENIORZE CHROŃ SWOJE MIENIE”
W trakcie targów, w sali niebieskiej Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się również konferencja ,,Stop manipulacji, Seniorze, chroń swoje mienie”, organizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Współorganizatorem tej konferencji był Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpień osób reprezentujących organizatorów. Głos zabrali: mł. insp. Maciej Purol – naczelnik Wydziału Prewencji KW Policji, Elżbieta Wełnitz-Kędra – Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Poznaniu, prof. dr hab. Andrzej Stelmach – dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM Poznań. Wszyscy podkreślali, że wspólne działanie policji, inspekcji handlowej i świata nauki jest innowacyjnym podejściem do popularyzacji wśród seniorów tematyki szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Następnie rozpoczęła się już część merytoryczna. Dwa ciekawe wykłady przygotowali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Nadkom. Szymon Witczak w bardzo przystępny sposób omówił najczęściej wykorzystywane metody oszustw stosowane wobec seniorów i położył szczególny nacisk jak nie dopuścić, aby stać się ofiarą przestępstwa. Natomiast podinsp. Henryk Gabryelczyk zasygnalizował jak przeciwdziałać włamaniom do domów i mieszkań. W tym wykładzie nie zabrakło praktycznych porad m.in. o jakości zamków do drzwi i ich odpowiedniego montażu.
Dużym zainteresowanie wśród seniorów cieszyła się prezentacja przygotowana przez Dagmarę Kożuszko z WIIH Poznań. W przystępnej formie prelegentka przedstawiła na co uważać podczas umów zawartych w internecie i na pokazach. Podczas wymiany poglądów z obecnymi na sali uczestnikami okazało się, że tylko kilka osób nie uczestniczyło w tzw. prezentacjach. Potwierdza to zatem, że akcje edukacyjne wobec seniorów, podejmujące wspomnianą tematykę są niezwykle potrzebne i będą kontynuowane.
Część wykładową uzupełnili okolicznościowymi wystąpieniami: dr Zdzisław Szkutnik – przewodniczący III kadencji Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu oraz prof. Jerzy Babiak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Z dużą satysfakcją odnotowujemy też fakt, że konferencja spotkała się ze sporym zainteresowaniem seniorów. Warto zaznaczyć, że w tym czasie odbywało się na targach Viva Seniorzy! wiele konkurencyjnych imprez, tym bardziej cieszy spora liczba słuchaczy zgromadzonych na sali konferencyjnej.