Sezon grillowy na starcie – ostrożnie z podpałkami!

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

Sezon grillowy na starcie – ostrożnie z podpałkami!

30 kwietnia 2018 Informacje z WIIH Poznań 0

 

Lato za pasem, będzie okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu i miejmy nadzieje również aktywnego spędzania czasu. Nie od dziś jednak wiadomo, że nasi rodacy kochają grillować i z lubością oddawać się będą tej kulinarnej pasji. Z pewnością zajęcie to niezwykle ,,smaczne”, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego też inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu zbadali (pod kątem bezpieczeństwa) jakość grilli i podpałek. Wspomniana kontrola była realizacją ogólnopolskiej akcji UOKiK.

Nasi inspektorzy przeprowadzili 4 kontrole w  marketach zlokalizowanych na terenie miasta Poznania. Miejsce kontroli nie było przypadkowe, bo tam najchętniej klienci zaopatrują się w grille i podpałki (np. przed zbliżającym się weekendem).  Skontrolowano 15 partii produktów i z satysfakcją donosimy, że w przypadku grilli nie zakwestionowano żadnego z wyrobów.  Grille były prawidłowo oznakowane, posiadały też instrukcje użytkowania.

Nieco gorzej wyglądała sytuacja z podpałkami.  Inspektorzy skontrolowali  tzw. podpałki w płynie i żelu. W przypadku jednej z nich, w wyniku badań laboratoryjnych  stwierdzono istnienie znacznego prawdopodobieństwa, że wyroby nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa. W przypadku zakwestionowanej  podpałki, opakowanie nie  miało trwale zamocowanego dozownika, co powodowało, że oddzielał się od reszty opakowania. Taka sytuacja mogła spowodować poparzenia, zatrucia oparami bądź uraz oka. Zatem ta partia podpałek stwarzała poważne  zagrożenie dla życia i zdrowia potencjalnych użytkowników.

Sprzedawca natychmiast wycofał towar ze sprzedaży. W tej chwili toczy się postępowanie wszczęte przez prezesa UOKiK wobec producenta felernego wyrobu.

Zatem udając się na wypoczynek i planując rozpalanie grilla zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie.  Niech doznania kulinarne nie zostaną zakłócone przez niespodziewane poparzenia czy zatrucia oparami.

Przybliż
Zmień kontrast